Komunikat dot. pałeczki ropy błękitnej

ORW Bugla OTWARTA ‼️ od godziny 13.00
• Zrealizowane w sobotę i niedzielę przez pracowników MOSiR Katowice działania (m.in. użycie specjalnych środków chemicznych, częściowa wymiana wody, mycie niecek, dezynfekcje) przyniosły skutek – najnowsze badania laboratoryjne wskazały, że bakterie zostały w pełni usunięte (użytkownik basenu jest bezpieczny także np. w momencie zachłyśnięcia się wodą). Basen zostanie otwarty dzisiaj (środa, 20.07.22 r.) o godz. 13.00
• Doświadczenia ostatni dni wskazują, że gdy na naszym obiekcie (największym w regionie, w którego nieckach znajduje się ponad 4 500 m3 wody) pojawia się tego typu zagrożenie
– potrafimy je sprawnie (2 dni) wyeliminować. (Na okres zamknięcia obiektu składa się dodatkowo niezależny od nikogo czas badań laboratoryjnych, także 2 dni).
• Niestety, przykłady z innych basenów wskazują, że pałeczka ropy błękitnej (pseudomonas aeruginosa) czasami pojawia się w tym samym miejscu kolejny raz. Charakterystyka tej bakterii (m.in. przenoszenie przez człowieka, przyczyna zakażeń szpitalnych) pozwala przypuszczać, że źródłem tych nawrotów są regularni użytkownicy.
• Wierzymy, że zarówno w przypadku ORW Bugla, jak i innych obiektów nikt celowo nie naraża zdrowia innych mieszkańców (nosiciele nie mają wiedzy o zakażeniu). Dlatego przypominamy, w jakich przypadkach należy zachować ostrożność lub zupełnie zrezygnować z wizyty na kąpielisku:
- skaleczenie lub otwarte, sączące się rany
- noszenie soczewek (bakterie z łatwością osadzają się na soczewkach)
- miesiączka
- rozległe poparzenia skóry
- rany pooperacyjne
- odbyte hospitalizacje
- niedawne szczepienie profilaktyczne
- obecność chorób takich jak mukowiscydoza, przewlekłe choroby układu oddechowego, nowotworu czy AIDS
• Równocześnie nasz personel będzie zwracał jeszcze większą uwagę na higienę korzystających z kąpieliska. W tym zakresie prosimy o wyrozumiałość i dostosowanie się do poleceń pracowników oraz ratowników wodnych.